Hvis dine indkomstforhold i løbet af 2024 har ændret sig pludseligt, eller hvis du ikke har fået forskudsregistreret indkomst, som ikke automatisk bliver indberettet til Skattestyrelsen, og hvor der således ikke er blevet indeholdt eller indbetalt skat i løbet af året, er det sandsynligt, at du vil blive mødt af en opkrævning af restskat, når din årsopgørelse for 2024 er klar.
I perioden mellem 1. januar 2025 til 1. juli 2025 vil der påløbe renter på 5,3 % af restskattebeløbet for 2024. Hvis heller ikke restskatten betales inden den 1. juli 2025, vil et yderligere procenttillæg på 7,3 % blive opkrævet af beløbet. Hverken rentetilskrivningen og procenttillægget er fradragsberettiget.
Det er dog muligt at undgå betaling af renter på restskatten, hvis man senest den 31. december 2024 laver en frivillig indbetaling via sin TastSelv svarende til restskattebeløbet.
I Redmarks skatteafdeling kan vi være behjælpelige med at udarbejde en estimeret restskatteberegning, baseret på informationer om dine specifikke forhold, så du kan foretage en frivillig indbetaling af restskatten inden d. 31. december 2024 og derved undgå renter.
Tag fat i din Redmark-rådgiver, hvis du har brug for rådgivning eller: