Syd for Aalborg i Støvring finder vi maskinfabrikken Esko, der fylder de store lokaler på Hagensvej med avancerede CNC-maskiner. Medejer og direktør i Esko, Søren Esko Nielsen, kalder dem en klassisk underleverandørvirksomhed, der producerer kundespecifikke komponenter og maskindele med afsæt i høj faglighed og detaljegrad i opgaveløsningen. Søren overtog virksomheden efter sin far og driver i dag virksomheden sammen medejer og salgschef Samuel Rønn, og Esko har således eksisteret i mere end 80 år. Redmark har været med i mere end 20 år, både som revisor og rådgiver for Søren og Samuel, men i de senere år har de – trods virksomhedens størrelse – valgt at outsource dele af økonomifunktionen.
– Som enhver anden virksomhed har vi også gennemgået en massiv udvikling, som stiller store krav til vores samarbejdspartnere. Ikke nok med, at vi selv har ambitioner, der kræver kompetent rådgivning, så møder vi også udfordringer undervejs, som Corona, rentestigninger og prisstigninger på materialer, hvor behovet for rådgivning opstår. Vores samarbejde med Redmark bygger på ærlighed, kommunikation i øjenhøjde og tillid, og det har været med til at skabe fundamentet for en sund forretning, fortæller medejer og direktør i Esko, Søren Esko Nielsen.
Esko beskæftiger 25 erfarne medarbejdere, der betjener de 14 CNC-maskiner og diverse bearbejdningscentre i toholdsskift. Selvom deres maskiner tillader alt fra serieproduktion af simple komponenter til større avancerede elementer, lander mange af de kundespecifikke løsninger i fødevare-, forsvars-, energi- og miljø-branchen. Men selv med en virksomhed af den størrelse, kan det sagtens betale sig at udlicitere den daglige bogholderi og lønadministration.
– Vi har egentlig en størrelse, hvor vi sagtens kan beskæftige en økonomimedarbejder, men vi har også i perioder mærket, hvor sårbare vi kan være. Derfor valgte vi i 2020 at outsource den del til Redmark, som har vist sig at være det rigtige valg for os. Vi kan skalere efter behov og ikke mindst trække på vores revisor og Redmarks skatteafdeling, når spørgsmål opstår, fortæller Søren Esko Nielsen.
Søren fremhæver særligt en ting, som er medvirkende til det gode samarbejde:
– Vi har i alle årene haft den samme kontaktperson, uanset om det var bogholderi, løn eller regnskab/revision, og det betyder rigtig meget. Vi kender dem, de kender os – og det gør bare dagligdagen nemmere, når der er så stor forståelse og indsigt i vores behov. I 2020 skiftede vi revisor hos Redmark, og Søren Korgaard-Mollerup startede med at være 3 dage hos os i forbindelse med det første regnskab. Det betyder meget for mig personligt, at han investerede den tid i at lære os og virksomheden at kende.
Selvom Esko har vokset over årene, er der ambitioner om yderligere vækst. I 2019 voksede de ud af deres rammer på Lyngvej i Aalborg og flyttede til det nuværende domicil i Støvring, men her stopper det ikke. Søren og Samuel har en ambition om at fordoble omsætningen inden for en 5-årig periode.
– Vi vil gerne øge vores markedsandel og vi føler, at vi er klar til det. Redmark har hjulpet os gennem større investeringer og opkøb gennem tiden, og jeg er sikker på, at med deres ekspertise kommer vi til at indfri vores mål. At have et statsautoriseret revisionspartnerselskab til at underskrive er i sig selv en blåstempling, som hjælper os på vej, når vi indgår nye samarbejdsaftaler, afslutter Søren Esko.