Investor bag B&B Hotels i Aalborg: Vi vægter tillid og branchekendskab højt

05.03.2025

Over for Politigården i Aalborg finder vi et imponerende byggeri, som danner rammerne for det spritnye B&B Hotels. Hotellet er en del af B&B Hotels Group – et af verdens største hotelkæder – som har mere end 850 hoteller fordelt på 17 lande. Ejerkredsen bag B&B Hotels Group har sat en ambitiøs vækstkurs i Danmark, hvor de forventer at åbne 25 hoteller over en årrække. Anton Bro fra JG20 – en del af Thyborøn Invest – satte i 2020 et hold af specialister, som skulle understøtte investeringsfirmaet med opførelsen af det 101-værelses store hotel i 6 etager, og heriblandt allierede Anton Bro sig med vores ejendomsspecialist, Partner og Statsautoriseret revisor i Redmark, Alex Kristensen.

Thyborøn Invest har opbygget en solid portefølje af erhvervslejemål og virksomheder. Virksomheden startede sit investeringseventyr for 15 år siden. Ejerkredsen består – udover Anton Bro – af Michael Lodahl, Per Mollerup, Christian Wichmann, Jens-Peter Langer og Danny Langer, hvor kompetencerne spænder bredt fra fiskeri/rederi til skibselektronik til produktion. Investeringerne er kendetegnet ved at være langsigtede som B&B Hotels, et af Aalborgs største hotelbyggerier i nyere tid, som blev bygget sammen med Steen Royberg fra Nordicals Aalborg.

Aalborg har i årtier dannet rammerne for et pulserende byliv, studerende fra hele verden samt et driftigt erhvervsliv og udgør således et stærkt økonomisk centrum for Nordjylland. Vigtige faktorer, som blev udslagsgivende for både hotellet og Thyborøn Invests beslutning, hvor de forventer, at hotellet grundet den centrale placering henvender sig både til turister og forretningsrejsende.

Vi mødte Anton Bro på det nye B&B Hotels i Aalborg til en snak om samarbejdet gennem årene.

– Vi besluttede i ejerkredsen for 4 år siden, at vi ville have en langsigtet investering, som faldt på et hotel og 17 lejligheder i Aalborg. I den forbindelse indledte vi et samarbejde med Alex Kristensen fra Redmark, fortæller administrerende direktør i Thyborøn Invest, Anton Bro.

Det har dog ikke været et projekt uden bump på vejen, og her har Redmark bistået til at klarlægge og understøtte processen baseret på beregninger og nærværende rådgivning.

– Vores samarbejde har gennem årene primært bestået af udarbejdelse af businessplaner, sparring på hele forretningsmodellen og beregning af skattekonsekvenser for hele vores ejerkreds. Igennem projektet har vi skulle genberegne – både projektet, selve finansieringen og omkostningerne adskillige gange, som hver gang har været med hjælp fra Redmark, fortæller Anton Bro.

– Det har været en fornøjelse at arbejde sammen med Anton og Thyborøn Invest. Jeg mærkede hurtigt den store tillid, som ejerkredsen har indbyrdes til hinanden og som resulterede i, at Anton havde mandat på vegne af ejerkredsen til at træffe beslutninger. Sammen med Advokatfirmaet Vingaardshus løste vi de udfordringer, som byggeriet mødte undervejs i processen – og her blev tillid igen afgørende for, at vi hurtigt kunne træffe beslutninger og byggeriet kunne komme i mål, fortæller Alex Kristensen, Partner og Statsautoriseret revisor i Redmark.

Redmark har gennem mange år opbygget et særdeles stærkt branchekendskab indenfor byggeri, ejendomsudvikling og investeringsejendomme.

– Vi er et team af ejendomsspecialister indenfor revision og rådgivning samt moms og skat, som dagligt arbejder med problemstillinger i ejendomsbranchen. Vi oplever, at aktørerne i ejendomsbranchen efterspørger specialiseret rådgivning med kendskab til, hvad der sker i erhvervslivet. Samtidig oplever vi en stadig mere kompliceret lovgivning, som kræver specialiseret viden, fortæller Alex Kristensen og tilføjer:

– I vores arbejde drager vi stor nytte af vores netværk til andre rådgivere – advokater, arkitekter, ingeniører, ejendomsmæglere og entreprenører – men også vores netværk af ejendomsinvestorer og ejendomsudbydere. Ved hjælp af vores netværk kan vi gøre en mærkbar forskel for vores kunder.

Hos Thyborøn Invest værdsætter de både faglighed og branchekendskab, men også den personlige kontakt.

– Det samarbejde, vi har haft, har skabt en stor værdi for os. Det er ikke bare tillidsbaseret – det er baseret på den personlige kontakt. Samtidig ønsker vi en høj faglighed, som vi har oplevet gennem hele forløbet. Dvs. hele ejendomsmarkedet og lovgivningen på området – det føler vi os tryg ved, at det bliver udført af Redmark, fortæller Anton Bro.

Hos Thyborøn Invest ser man også positivt på fremtiden og forventer, at der ligger flere byggeprojekter i støbeskeen i de kommende år.

– Til vores fremtidige ejendomsprojekter, hvor vi forventer at køre i separate selskaber, forventer jeg, at vi kommer til at anvende Redmark pga. deres faglighed og den tillid, vi har opnået de senere år, tilføjer Anton Bro.

 

Vores nyheder er af generel karakter og er ikke anført med henblik på konkret rådgivning. Anvendelse af disse generelle informationer sker for brugers eget ansvar og egen risiko. Vi kan ikke garantere, at vores informationer til enhver tid er ajourførte. Såfremt du skal træffe konkrete beslutninger, anbefaler vi, at du søger professionel og personlig rådgivning. Du er naturligvis velkommen til at kontakte Redmark.